Lifestyle

Minimalistyczne i zorganizowane święta

Jak nie dać się zwariować w trakcie Świąt Bożego Narodzenia? Dzisiaj właśnie o tym oraz jak poczuć atmosferę świąteczną, jak zorganizować ten czas i niczego nie zapomnieć oraz co sprezentować bliskim. Myślę, że dla wielu z nas jest to jeden z ulubionych okresów w ciągu roku, dlatego warto się do niego przygotować, aby był jeszcze przyjemniejszy.

PLANOWANIE

Lubię zacząć tak z 1-1,5 miesiąca wcześniej, przede wszystkim ze względu na prezenty, ale o nich później. Jeżeli to my organizujemy w tym roku wigilię, zaplanowanie jej wcześniej bardzo wszystko ułatwi. Najlepiej wyznaczyć sobie kilka kategorii takich jak: prezenty, jedzenie, zakupy, lista gości czy też nawet sprzątanie, a następnie rozplanować konkretne czynności w czasie. Ominie nas całe zamieszanie, które mogłoby wyniknąć z zapomnienia o czymś.

PREZENTY

Jeżeli kogoś bardzo dobrze znamy, to raczej nie będziemy mieli problemu z zakupem odpowiedniego prezentu, a jeżeli dobrze słuchamy innych to prawdopodobnie nie raz wspominali o czymś co chcieliby mieć. Problem zaczyna się w momencie, kiedy mamy coś kupić osobom, z którymi nie mamy kontaktu na co dzień. Moim zdaniem najlepiej sprawdzą się rzeczy, które możemy zużyć. Nawet jeśli nie do końca prezent się spodoba, to nie zostanie on z tą osobą na zawsze, np. krem do rąk, wypieki czy słodycze, bilet do kina lub teatru.

Drugą sprawą jest wcześniejsze zaplanowanie prezentów, bo dzięki temu jesteśmy w stanie dużo zaoszczędzić, np. kupując je podczas black friday.

JEDZENIE

Dla mnie najważniejszą zasadą w tym przypadku jest umiar. Nie widzę sensu pieczenia czterech ciast na wigilię składającą się z czterech osób. Nikt tego nie przeje, jedzenie po prostu się popsuje, a do tego stracimy dużo czasu. Kiedy już zaplanujemy dokładnie jakie potrawy chcemy zrobić i przygotujemy listę zakupów, mamy pewność, że niczego nie zapomnimy i nie wydamy fortuny na kupowanie brakujących składników w najbliższym otwartym sklepie ostatniego dnia (więcej o zakupach spożywczych tutaj). Dobrze jest też zrobić wcześniej to jedzenie, które się da i je zamrozić, takie jak pierogi czy krokiety.

ATMOSFERA

Każdy ma inne sposoby, aby poczuć świąteczną atmosferę. Ja bardzo lubię słuchać świątecznych piosenek i pakować prezenty, a zwłaszcza kupować papier prezentowy. W oddaniu się zimowej atmosferze pomaga zapalanie świeczek czy światełek, oczywiście choinka i rozpalanie w kominku, jeżeli taki posiadamy. Wyjdźmy też z domu, na spacer, jarmark bożonarodzeniowy czy nawet pasterkę. Mając wszystko dobrze zorganizowane możemy w spokoju cieszyć się tym okresem.

Życzę powodzenia w organizowaniu tegorocznych świąt i nie zapomnijcie, że tu nie chodzi tylko o jedzenie i prezenty, ale o spędzenie czasu z bliskimi 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.